Bornholmerprisen gik til Henning Bender
På foreningens generalforsamling, afholdt i Kærnehuset i Allinge den 6. september 2025, blev Bornholmerprisen tildelt Henning Bender. Ann Vibeke Knudsen holdt tale og stod for overrækkelsen. Ann Vibeke sagde:
Grænseløs udvandring – og nærmest grænseløs indsats
Kære Henning,
Du har formentlig nok luret, hvad vi havde tænkt os i dag – bornholmerprisen er i spil – og en enig bestyrelse er helt på det rene med, at du er den værdigste modtager.
Hvorfor det, vil nogen, der lige er flyttet til Bornholm, måske sige? Men hvis det er nogen, der er flyttet til Snogebæk, vil man garanteret ikke være i tvivl om, hvem Henning er.
Det er nu ikke på grund af dit meget store og prisværdige arbejde med foreningslivet i Snogebæk, med Snogebæk Borgerforening, Folkets Hus, loppemarked, fællesspisninger, grundejerforening og andet godt, at du skal have Historisk Samfunds ærespris. Og dog, historier og arkivalier om Snogebæk, som du/og I (også Birgit) har samlet og publiceret/formidlet på allerbedste vis, er bestemt al ære værd.
Men du får bornholmerprisen for en helt ekstraordinær indsats med dit arbejde med hele Bornholms Historie både som skribent og ikke mindst foredragsholder.
*
Henning Bender er historiker. Han var stadsarkivar i Aalborg 1974-2008, leder af Udvandrerarkivet 1989-2008 og direktør for Bornholms Forskningscenter 2000-2002. Mag.art. i historie fra Københavns Universitet i 1972 og blev leder af stadsarkivet i Aalborg fra dets start 1974. Du har selvfølgelig en hjemmeside, hvor man bl.a. kan læse alt dette og også om dine mange skriverier – og din foredragsaktiviteter. Henningbender.dk – og tak for den – det har gjort mine optegnelser her til ”piece of cake”!
Heldigvis valgte Henning – og Birgit – og din kone har jo været stadsarkivar i Malmø – at flytte til Bornholm/Snogebæk i 2008. Tænk hvor heldig Snogebæk var – at få to så ressourcestærke og aktive mennesker til byen.
*
Du har også været et særdeles aktivt og konstruktivt medlem af Bornholms Historiske Samfunds bestyrelse i ti år, 2013-2023. Bl.a. husker vi alle en herlig tur til Skåne, hvor en af dine historiker-bekendte guidede os rundt.
Som allerede nævnt har du været chef for udvandrerarkivet i Aalborg, og ser vi på dine mange artikler og foredrag, må det være udvandrerhistorien, der har stået/står dit hjerte nærmest. Det fremgår af din hjemmeside, hvor du fortæller, at du holder ”foredrag og skriver artikler og bøger om dansk oversøisk udvandring fra alle danske regioner/lokalområder, svensk indvandring til Danmark, samt foto- og industrihistorie”. (Det sidste vender jeg tilbage til).
Først om bornholmsk udvandring/indvandring. Dine bornholmske artikler:
2000: Din første artikel om bornholmere der udvandrede – 1868-1904 – især til Amerika.
Og efter du var flyttet til Bornholm lykkedes det os at få dig til at skrive flere artikler til Samlingerne.
2011: Den oversøiske udvandring fra Bornholm og Danmark 1840-1940. Ikke kun til Amerika men også med kig til andre lande. Bogen blev hurtigt udsolgt og kom i et nyt oplag.
2013: Svensk indvandring til Bornholm 1850-1920. Bogen blev også udsolgt og er svær at opdrive i dag. (Findes dog som andre udgaver digitalt på Historisk Samfunds hjemmeside).
2018: Snogebæk – en by tager form 1845-1888. Det var i Samlingerne, som vi i 2018 kaldte ”Guld fra arkiverne”. Og det er der jo, som jeg allerede har omtalt, i Snogebæk.
2022: Den Bornholmske Kystredningstjeneste i 200 år. En stor og formidabel historie om redningsvæsenet på Bornholm – som – som bekendt – startede i — Snogebæk! Den årgang blev også revet væk!
*
En ting er jo artiklerne i vores årbøger – vel at mærke artikler med mængder af hidtil ukendte oplysninger og historier, trukket ud af alle mulige arkivalier i private og offentlige arkiver. Sådan nogle artikler og sådan en indsats kommer man ikke sovende til. Skulle jeg hilse at sige.
Men. Når materialet så er der, artiklen trykt, hvad gør Henning så – så tilbyder han at holde foredrag. Det har du gjort nærmest altid kan man se på din hjemmeside, men siden 2010 har du holdt et væld af foredrag, også med bornholmske emner. (Kig på Hennings hjemmeside!)
Hvor har du dog gjort meget for at udbrede kendskabet til Bornholm og til Bornholms historie. Det er der ikke mange der kan hamle op med – og derfor er du den helt rigtige modtager af bornholmerprisen her i 2025 – altså 25 år siden du udgav din allerførste artikel om Bornholm. Vi er imponerede, tak for indsatsen, og tak for at I valgte at slå jer ned på Bornholm.
*
Inden jeg slutter – vil jeg til allersidst tillade mig et lidt personligt pps:
Du skriver jo selv på din hjemmeside, at du arbejder med foto- og industrihistorie! Industrihistorie i Aalborg selvfølgelig, hvor du var chef i mange år (Og du husker nok at Bornholms industrihistorie også er interessant, meget endda!! – det har vi vist talt om).
Men. Med min personlige, nørdede interesse for fotohistorien vil jeg her også tillade mig at fremhæve dine fremragende artikler om en af Danmarks helt store fotografer, Heinrich Tønnies i Aalborg. Jeg vil varmt anbefale jer at læse om fotografen i ”Heinrich Tønnies – Et fotografisk atelier”, Aalborg 2004.
Tillykke Henning – stor tak for indsatsen – som selvfølgelig fortsætter med foredrag i 2026 – kan man se på din hjemmeside.
6.9.2025
Ann Vibeke Knudsen
Liste over modtagere af Bornholmerpriser siden 1955: Bornholmerprisen – Bornholms Historiske Samfund
Læs også Formandens beretning, 2025
